JUNIORtennis.cz
Tenisová škola/Tennis academy/Tennischule
OSTRAVA - CZECH REPUBLIC

                               

Naše motto:"Jenom ten to dobře pinká, kdo to pinká od malinka!"


               

abc
Hlavní stránka O nás Aktuality  Trenéři Program Ceník Foto Video GOLF Archív Partneři Reference Kontakt

Úvaha - duel sportů - tenis kontra golf
Varování: tenis i golf mohou být návykové :-)!

K myšlence porovnávat tyto 2 skvělé sporty  mne přivedlo nedávné tenisové Australian Open. Vítěz totiž musel odehrát 6 zápasů po cca 1000 úderech, 6000 úderů, tedy (jeden z) nejvíce ze všech hráčů celého turnaje. Úkolem pro vítěze golfového turnaje je odehrát naopak nejméně úderů ze všech účastníků turnaje, 4 kola po cca 70 úderech, tedy 280 úderů. zhruba  20 x méně „ran“ než tenisový šampión :-)!

Zde jsou má další subjektivní porovnání (s vědomím, že porovnávám hrušky s jablky :-)):


Rafael Nadal

Hra proti nejlepším. I když se stále ještě považuji za lepšího tenistu než golfistu, s Nadalem nemám šanci uhrát snad ani míč a na gemy skončí zápas 60, 60, 60, na míče 72/2 (to si fandím, že dá Rafa jednu dvojchybu, já dám jedno excelentní podání a Rafa zkazí return). S Woodsem, když mi sedne kolo za 75 a jemu kolo nesedne, může to být (samozřejmě zcela výjimečně) i vyrovnané klání. A pár jamek určitě nad Tygrem i vyhraju. Ale i tak, jeho roční průměr 70 ran na kolo, můj 80, takže moje průměrná prohra s Tigerem bude důstojná, 70/80, s Rafou však na hry stoprocentně 0:24 :-). Co tím chci říct, i se špičkovým golfistou si fajn zahraji, s Rafou mne čekají 2 možnosti, bud  že si téměř vůbec nesáhnu na míč (vrátit mu podání či reagovat na return se nedá) anebo mi to milosrdně bude rozhazovat a mne po chvíli čeká kolaps :-)  

Kondice, genetika, věk: Špičkový tenis neodpouští nic, je-li tenista pod 175 cm, má-li i jen 5 kilo navíc, přibývají-li mu roky nad 35 let, je namydlený :-). Golfista, příklad bohém Miguel Angel Jimenez, malý chlapík s velkým bříškem, milovník dobrého jídla, červeného vína a doutníků, ročník 1964(!) a je pořád v absolutní světové špičce..  Pokud by si to rozdali v atletické, kondiční přípravě první stovka svět.žebříčku tenistů a golfistů, skončí to 100:0... Pro tenisty. Roger i Rafa umí stovku pod 11..
Na druhou stranu, vrcholová kariéra tenisty trvá cca 15 let (od 20 do 35 let), golfisty dvakrát tak dlouho! (od 20 do 50)

 

    
Novak Djokovič                                   Roger Federer                                            Miguel Angel Jimenez

Psychika, chyby při hře. Golf na rozdíl  od tenisu chyby neodpouští. Zahájím-li tenisový zápas 3 dvojchybami, naštve to, ale zápas, dokonce ani ona první hra ještě ztracena není. Začnu-li golfový turnaj 3 auty, je turnaj ztracen po pár minutách a další 4 hodiny už hraji jen pro radost ze hry a zábavu.  V tenise není do posledního míče znám výsledek, konec, mohu otočit zápas ze stavu 0:6, 0:5. Při golfu je moc času přemýšlet (což může být dobře i špatně :-).Trvá -li můj úder cca 2 vteřiny, strávím švihem golfovou holí 3 minuty ze 4 hodin... 

Soupeř: V tenise, když prohraji, se můžu omlouvat (vymlouvat :-), že soupeř hrál obzvláště dobře. Při golfu jsem ale sám. V tenise, krom podání, kterým začínám akci, jsem vždy závislý na úderu soupeře, jsem nucen reagovat, často bleskurychle. Řítí - li se na mne rychlostí 250 km/hod podání Karloviče, mám na reakci pár desetin sekundy.  V golfu začínám akci při každém úderu, na každý úder se mohu precizně, bez časového presu,  připravit. Krom první rány z týčka pak hraji již všechny míčky tak, jak leží, každá poloha míče může být zcela jiná.

Hřiště – tenisový kurt je rozměrově vždy stejný a je dokonalou rovinou. Tenista brblá i při nepatrně špatném odskoku míče. Golfové hřiště je každé jiné a výškový rozdíl mezi odpalištěm a jamkou  může být i 100 m! Golfista musí často zahrát míček zabořený v písku, z vody, hlubokého lesa, 50 cm vysoké trávy i třeba míček ležící v koruně stromů :-). A navíc nemá k dispozici žádnou opravnou šanci, žádné druhé podání.

Vybavení - na tenis si sbalím tenisky, 3 tenisáky, raketu dvě a jdu na to. Na golfový turnaj beru vozík, golfový bag se 14 různými holemi,  aspoň 10 míčů (snad to bude stačit :-), neodhadnu, kolik jich ztratím či utopím v jezírcích), balíček 20-ti týček různých velikostí, markovátko, vypichovátko, skór kartu, tužku, rukavici, deštník, boty se spajky a jdu na to :-). Vždy mám trochu obavy, zda nezapomenu něco z cca 50 položek :-). 

Co mají společného oba sporty: hrají se v nádherném prostředí, především v outdoor prostředí (jsem příznivcem sportování pod širým nebem), jsou to sporty gentlemanů, u obou sportů mi k zasoutěžení si stačí jeden parťák (v golfu třeba i "jen" duel já versus hřiště) a oba sporty se dají hrát i ve vysokém věku. Pro děti umět oba sporty je skvělou devízou do budoucna. A parafrázuji úvodní větu, vskutku jsou vysoce návykové!

 MS 9.2.2015


Copyright 2013 Ing. Mirek Skokan All rights reserved